masáže Humenné

Čo je to masáž?


Masáž je stará metóda využívaná k uvoľneniu, rehabilitácií a regenerácií tela i ducha. Jej liečivé účinky využívali už vo vyspelých civilizáciách starého Egypta, Číny a Indie. Masáže sú väčšinou vnímané ako príjemná forma uvoľnenia, majú však aj vynikajúce rehabilitačné a terapeutické účinky. Masáž by si mali dopriať ľudia s bolesťami chrbta, tí, ktorí sa stretávajú so zníženou pohyblivosťou alebo trpia stresom a nedostatkom energie.

Ideálny stav je, pokiaľ masáž pôsobí preventívne, namiesto riešenia konkrétneho problému je skôr relaxáciou. Telu sa uľaví aj po jednorazovej masáži, ale pri pravidelných návštevách 1x za 1 až 2 týždne budete pozorovať zlepšenie nálady, zvýšenie kondície, príliv energie a chuti do života. Dôkladné premasírovanie tela zlepší pohyblivosť. Masáž celkovo priaznivo vplýva na oporno-pohybový aparát.

Pôsobenie masáže na organizmus a naše celé telo:


Mechanickým pôsobením rozumieme pomoc organizmu (krvný obeh, tok lymfy, látková premena...), uľahčenie návratu žilovej krvi a miazgy z periférie smerom k centru. Zlepšením žilového návratu sa rýchlejšie okysličuje krv (lepšie vyživovanie), urýchľuje obeh i v tepnách, a vylučujú splodiny látkovej premeny zrýchleným prietokom obličkami. Mechanicky je možné rozrušiť i usadeniny solí v tkanivách a uľahčiť ich vstrebávanie.

Chemické pôsobenie sa vysvetľuje uvoľňovaním chemických látok, ktoré sú schopné meniť priesvit drobných ciev a vplývať na organizmus. Všeobecne sa tieto látky nazývajú „podobné histamínu“ (taktiež aj uvoľňovanie acetylcholínu a adrenalínu). V našom tele nastávajú chemické reakcie.

Reflexné pôsobenie má účinok prostredníctvom nervovej sústavy. Podstatou tohto mechanizmu je možnosť masážou vyvolávať povrchové i hĺbkové reflexy. Dráždením receptorov, ktoré umožňujú rozoznávať fyzikálne a chemické zmeny, sa dostredivými nervovými dráhami odovzdávajú informácie do CNS. Tento tok informácií, plynúcich pri masáži do mozgu a miechy, vyvoláva reakcie prostredníctvom nervových dráh v celom organizme.

Priamy vplyv na kožu zlepšuje jej vlastnosti (pružnosť, odolnosť, prekrvenie, vyživovanie, uvoľnenie žliaz, správna termoregulácia...). Taktiež sa odbúrava a spomaľuje tvorba pomarančovej kože – celulitídy.

Svalstvo má prostredníctvom masáže prívod kyslíka, živín, ovplyvňuje sa svalový tonus, zlepšuje výkon. Podľa starších sledovaní môže masáž viesť alebo napomôcť aj k hypertrofii svalstva (t.j. narastaniu masy svalového tkaniva).